Jest już pierwszy produkt 2w1!

Miło mi poinformować, że powstał już pierwszy produkt w oparciu o Strategię 2w1:

„W Listopadzie 2013 roku wprowadziliśmy na rynek produkt inspirowany Strategią 2w1. Jest to suszarka elektryczna do suszenia mokrego prania TOTU. Innowacyjny produkt łączący tradycyjną, rozkładaną suszarkę do suszenia mokrych ubrań z elementem grzewczym, znacznie podnoszącym efektywność i komfort suszenia. Szczegółowe informację o tym produkcje dostępne są na stronie http://suszarkatotu.pl/. Gdyby nie Strategia 2w1 ten produkt by nie powstał!”

-Ewa Ścierzyńska, Prezes Zarządu INSTAL-PROJEKT

TOTU_01

Wywiad do Magazynu CIO

Za kilka dni ukaże się nowy numer magazynu CIO, a w nim wywiad ze mną na temat Strategii 2w1. Przedstawiam tu trzy moim zdaniem najciekawsze pytania i odpowiedzi, a cały wywiad możecie pobrać w sekcji Do Pobrania.

Czy strategia 2w1 neguje sprawdzone metody, m.in. continuous improvement (Kaizen), czy też jest ich odmianą?

Myślę, że strategia 2w1 może być tym dla tworzenia innowacji, czym Kaizen jest dla rozwoju firmy. Filozofia Kaizen daje siłę i moc dokonywania zmian załodze, która staje się odpowiedzialna za doskonalenie organizacji. Strategia 2w1 z uwagi na swoją prostotę może być zastosowana przez każdego. Zapewnia innowacje na każdej płaszczyźnie działania firmy. W tym aspekcie te metody wydają mi się podobne. Co do narzędzi, które strategia 2w1 neguje, to wymieniłbym burzę mózgów jako metodę na tworzenie innowacji. W burzy mózgów zespół, starając się stworzyć innowację, porusza się po utartych schematach myślowych.

Czy z uwagi na specyfikę pracy informatycy mogą być bardziej twórczy niż inni członkowie załogi?

Sam kierowałem firmą, w której połowę pracowników stanowili informatycy. Zauważyłem, że najlepsi osiągają rezultaty, pilnując samych siebie, aby nie myśleć za bardzo „w głąb”, a częściej używać myślenia „wszerz” (myślenie lateralne). Można stracić dużo czasu na próbę rozwiązania problemu na siłę, podczas gdy tuż obok znajduje się rozwiązanie zajmujące o wiele mniej linijek kodu i czasu. Nieprzypadkowo w czasie rekrutacji do czołowych firm informatycznych na świecie padają pytania typu: dlaczego studzienki kanalizacyjne są okrągłe, a nie kwadratowe? Te firmy chcą ludzi, którzy potrafią znajdować nieoczywiste rozwiązania. ćwicząc się w strategii 2w1, nabywamy właśnie takie umiejętności. Obecnie informatycy mają ogromną siłę. Po raz pierwszy w historii jeden człowiek, praktycznie nie ruszając się z miejsca, może zmienić świat.

Jak wykorzystać znajomość strategii 2w1 w mikroskali, czyli w swoim dziale (np. w IT) czy w życiu prywatnym?

Podam przykład. Podczas dyskusji nad strategią 2w1 postawione zostało robocze pytanie: jak szybko zwiększyć wydajność działu IT? Korzystając ze strategii 2w1, zastanówmy się, jaki znamy model biznesowy, który wywołuje radykalną poprawę wydajności w innej branży. Od razu nasuwa się system rynkowy. W porównaniu do systemu nakazowo-rozdzielczego jest wielokrotnie bardziej wydajny. Dzieje się tak dlatego, że jednostka ma bezpośrednią korzyść z tego, aby być produktywną. Przypuśćmy, że chcemy osadzić ten system w dziale IT. Inżynierowie powinni konkurować o wykonanie zleceń. Ci, którzy wykonują je najlepiej, powinni dostawać największe wynagrodzenie. Załóżmy, że robimy „rynek” zleceń wewnątrzfirmowych, na którym pracownicy działu IT muszą konkurować. Zapisywaliby się na dane zlecenie, podając np. czas, w jakim je zrealizują, i inne parametry. Ten, kto zaproponuje najkorzystniejszą ofertę, wygrywa. Oczywiście, system potem monitoruje, czy zwycięzca wywiązał się z zadania. Być może, jeśli dany inżynier wykona zlecenie szybciej, niż zdeklarował, otrzyma premię. Szczegóły systemu trzeba dopracować. Chodzi mi o to, aby pokazać, że korzystając ze strategii 2w1, możemy liczyć na ciekawe innowacje.

Mashup czyli strategia 2w1 w informatyce

Udzieliłem ostatnio wywiadu do magazynu CIO, w którym zadano mi pytanie o tzw. mashup.
Dla niewtajemniczonych mashup to stworzenie nowej aplikacji na podstawie dwóch lub kilku wcześniej istniejących ale w taki sposób aby powstała nowa wartość. Przykładem mashup’u może być WikipediaVision. Ta aplikacja czerpie dane z wikipedii oraz z google maps i prezentuje miejsca na mapie świata gdzie generowane są nowe hasła.

Zrzut ekranu 2013-06-17 (godz. 13.30.14)

Innym przykładem może być metasearch. Usługa ta korzysta z API (application programming interfaces) wielu wyszukiwarek internetowych aby udzielić odpowiedzi na zapytanie użytkownika.

Meta-search-en.svg

Tablet + Laptop

Wiceprezes Intel – Tom Kilroy powiedział:

„Dziś spełniamy obietnicę sprzed dwóch lat i dostarczamy laptopa zaprojektowanego na nowo, wprowadzając do sprzedaży procesory Intel Core czwartej generacji, zaprojektowane od podstaw z myślą o ultrabookach i stanowiące fundament nowej ery 2w1.Dokonaliśmy jednej z najbardziej radykalnych zmian w naszych planach produktowych, aby zbudować nowe procesory Core, które pozwalają połączyć wysoką wydajność komputera PC i mobilność tabletu w jednym urządzeniu. Nowe procesory znajdą zastosowanie w najbardziej interesujących konstrukcjach 2w1 – powiedział  Kilroy.” Źródło wypowiedzi

Na zdjęciu poniżej Nowy komputer HP ENVY x2 łączy zalety dwóch urządzeń w jednym: notebooka z systemem Windows 8 wyposażonego w jasny, kontrastowy ekran dotykowy o rozdzielczości HD i lekkiego, przenośnego tabletu, który można zabrać ze sobą wszędzie.

 

envy-x2_v3_tcm_169_1321849

źródło

Lakierobejca

[lakier + bejca] = Lakierobejca

lakierobejca-2w1-mahon-0-8l

  • 2 w 1 chroni i zdobi
  • odporna na działanie światła
  • odporna na zmienne warunki atmosferyczne
  • pachnąca lasem podczas malowania :)
  • uwydatnia rysunek drewna

Źródło: http://drewnochron.pl/produkty/konfigurator-produktow/elementy-wewnetrzne/boazeria

Bankomat jak kantor

[bankomat + kantor]

Od połowy maja by wymienić złote na euro nie trzeba będzie wybierać się do kantoru lub banku. Euronet, operator sieci bankomatów, wprowadza bowiem w swoich bankomatach usługę wypłaty waluty euro. Na razie ma być ona dostępna tylko w wybranych bankomatach na terenie Warszawy.

Jak zapewnia Euronet, kurs po jakim będzie można wypłacić euro z bankomatu będzie atrakcyjniejszy od kursu wymiany oferowanego przez kantory. Dodatkowo, za wypłatę nie będą pobierane dodatkowe opłaty a kurs ma być jednolity w całej sieci. Oznacza to, że w każdym z bankomatów obsługujących nową usługę będzie można wypłacić euro po tym samym kursie. Z usługi będą mogły korzystać osoby mające karty płatnicze wydane w Polsce i powiązane z nimi rachunki w złotych.

Zrzut ekranu 2013-05-16 (godz. 13.46.28)

 

źródło: http://www.finanse.egospodarka.pl/94165,Bankomaty-jak-kantory-Nowa-usluga-Euronetu,1,63,1.html

 

Pedigree DentaStix

[Karma dla psów + szczoteczka do zębów] = Pedigree DentaStix

Dzięki unikalnemu kształtowi X oraz specjalnej powierzchni ściernej, DentaStix pomaga ograniczyć przyrastanie płytki i kamienia nazębnego nawet o 80%, co zostało udowodnione badaniami klinicznymi. Stosowany codziennie pomaga dbać dziąsła, a także zapewnia Twojemu pupilowi doskonałe oczyszczenie zębów i piękny wygląd.

pedigree-dental-sticks-medium-1199-689_medium

źródło: pedigree.pl

Metafen

Metafen jest opatentownym połączeniem dwóch wiodących
substancji przeciwbólowych. Teraz ibuprofen i paracetamol
współdziałają w jednej tabletce, co zwiększa ich skuteczność.

Metafen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie
i przeciwgorączkowo. Sprawdza się w bólach różnego
pochodzenia, a także w przypadku gorączki.

metafen-tabletki

źródło: metafen.com.pl