Mashup czyli strategia 2w1 w informatyce

Udzieliłem ostatnio wywiadu do magazynu CIO, w którym zadano mi pytanie o tzw. mashup.
Dla niewtajemniczonych mashup to stworzenie nowej aplikacji na podstawie dwóch lub kilku wcześniej istniejących ale w taki sposób aby powstała nowa wartość. Przykładem mashup’u może być WikipediaVision. Ta aplikacja czerpie dane z wikipedii oraz z google maps i prezentuje miejsca na mapie świata gdzie generowane są nowe hasła.

Zrzut ekranu 2013-06-17 (godz. 13.30.14)

Innym przykładem może być metasearch. Usługa ta korzysta z API (application programming interfaces) wielu wyszukiwarek internetowych aby udzielić odpowiedzi na zapytanie użytkownika.

Meta-search-en.svg

2 myśli nt. „Mashup czyli strategia 2w1 w informatyce

 1. Paweł

  Który z elementów strategii mógł doprowadzić do powstania takich produktów? Wydaje się, że mogą pasować 3 – fizyczna bliskość (w internecie wszystko jest one click away), dodatkowa wartość (bez wątpienia), zestaw (mamy kilka usług i łączymy w jedną). Czy można w ogóle tak rozgraniczać genezę takiego produktu? Tu chyba mamy do czynienia ze strategią 2w1 jako całością, nie udało mi się wskazać jednej techniki, na której oparto proces twórczy.

  1. Tomasz Szczęsny Autor wpisu

   Paweł, Dzięki za komentarz!

   Zauważyłeś że mashup pasuje praktycznie do każdej metody. Zgadam się! To dlatego, że idea mashup w IT jest odpowiednikiem tego co opisuję w Strategii 2w1. A dopiero jak mamy konkretny przykład mashup możemy powiedzieć, do którego typu można by to przyporządkować.

   Można sobie przecież wyobrazić taki scenariusz, że ktoś wchodzi np na googla wyszukuje dane hasło ale odpowiedź go nie zadawala więc idzie do bing aby tam poszukać. W tym znaczeniu te produkty się łączą fizycznie, są obok siebie bo użytkownik ustawił je obok siebie.

   Jeśli chodzi o metodę tworzenia zestawów można wyobrazić sobie jeden serwis z serwisów, które i tak codziennie odwiedzamy. Myślę, że taka idea przyświecała twórcom np. RSS.

Możliwość komentowania jest wyłączona.